DIETA PRO MORČECÍ TLOUŠTÍKY

aneb JAK ZHODIT PÁR KILO...
 
Především musím upozornit, že váha morčete není žádná legrace!!! Dokonce jsem na jedněch stránkách četla o tom, jak jedné chovatelce pošla spousta morčat na velkou váhu! Nadbytek živin způsobuje ukládání tuku nejdříve v podkoží, později i na důležitých orgánech. Když pak dojde k situaci, kdy je třeba zvýšené práce těchto orgánu, díky nahromaděnému tuku to nejde, ba naopak - dochází k snižování činnosti orgánů , k jejich selhání a k rychlému úhynu morčátka (často bez jakýchkoliv předchozích příznaků). Ale s dietami to moc nepřeháněj, protože stejně, jak není dobré moc tlusté morče, tak dělá neplechu i moc hubené morče! Ale teď už k té dietě...Jak postupovat:


  • morče musíš krmit ve stejném čase jako v minulých dnech a nepřihazovat krmení během dne!
  • musíš zajistit morčeti dostatek POHYBU, buď venku nebo v bytě...
  •  morče musí mít vždy plné jesličky SENA a dostatek čisté VODY
  • jednou denně podávej kousek ZELENINY
  • vyhýbej se SLUNEČNICOVÝM a KUKUŘIČNÝM SEMÍNKŮM, OŘÍŠKŮM, ROZINKÁM, BANÁNŮM, PIŠKOTŮM,... a všem potravinám s vysokým obsahem CUKRU
  • ZRNÍ (JEČMEN, ŽITO, PŠENICE) dávej morčíkovi pouze 2x týdně a to jednu polévkovou lžíci na morče. I ze samotné pšenice může morče nabírat na váze!
  •  morče musí mít během diety dostatek vitamínů a minerálů (hlavně VITAMÍNU C), ty mu podávejte v podobě kapek a jiných přípravků (během diety nikdy ne jako šťávu z citronu! citron totiž obsahuje kromě vitamínu C stejné množství cukru, jako třeba jahody!)
  • sedmidenní "tvrdou dietu" - jen VODU, CHLÉB, SENO a VITAMÍNY,  můžeš dát pouze samečkovi. Tato dieta je ovšem velice výjimečná a rozhodně se nesmí stát pravidlem!

  POZOR! u samiček musíme být s dietou opravdu opatrní! Při nedostatku ŽIVIN, VITAMÍNŮ a MINERÁLŮ může dojít ke snížení reprodukce a až k úplnému vymizení tvorby vajíček! Kromě narušené reprodukce může nastat zhoršení funkce imunitního systému a z toho plynoucí snížená odolnost k nemocem. Takže POZOR na to!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nemá smysl morče nejdříve šíleně přecpat a pak, když začne hrozně tloustnout, mu potravu zase omezit. Mnohem lepší je morčátko krmit střídmě, než abychom mu pak museli nutit dietu. A navíc, stejně jako u lidí můžeme při častých dietách u morčete vyvolat "jo-jo efekt", tedy prudký nárůst váhy po vysazení diety. TAKŽE POZOR NA TO A S DIETAMI OPATRNĚ!!!